İletişim
0312
232 60 65
Uzaydan Dünya'ya Mesaj
15.12.2018
Uzaydan Dünya'ya Mesaj

Tam 41 yıl önce uzaya gönderilen Voyager 2 aracı, bugün dünyadan yaklaşık 18 milyar kilometre uzaklıkta, saniyede 17km.hızla yolculuğuna devam ediyor. İnsanlığın, uzayın derinliklerinde ki kulağı olan araç topladığı ses kayıtlarını da, Avustralya'da yer alan görevli ekibe iletiyor. NASA'nın şimdiye kadar gerçekleştirmiş olduğu en uzun soluklu görev alan Voyager 2 görevi, önümüzdeki senelerde de uzayın derinliklerinde yol almaya devam edecek.

Bu uzay aracı karşılaştığı solar rüzgarları, yüksek enerjili plazma taneciklerini, yaşadığı yörüngesel değişiklerin hepsini algılayıp, kaydedebilecek fonksiyonlara sahip. Antenlerinin hala zarar görmemesi ve işlevsel durumda olmasının sayesinde de, NASA'nın dünyanın birçok yerinde bulunan, farklı merkezlerine hala bilgi gönderimi yapabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Avustralya'da ki merkezde çalışan bilim adamları, Voyager 2'den değişik sinyaller almaya başladılar. İlk etapta bu sinyallerin ne olduğuna anlama veremeyen araştırmacılar, radyo dalgalarını görsel hale getiren bir teknoloji ile, gelen verileri anlamlandırmaya çalıştılar. Bu çözümleme işlemi tamamlandıktan sonra ise şaşırtıcı bir şekilde Voyager'ın kendileriyle konuştuğunu ifade ettiler.

Gelen sinyaller oldukça zayıf olduğundan dolayı, bu konuşmayı çok yavaş bir konuşma şeklinde tanımlayan gözlemciler, aracın içerisinden geçtiği solar rüzgarların seslerini ilettiğini fark ettiler. Bunun yanı sıra, Güneş'ten çıkan yüklü taneciklerin, Güneş sistemimizin etrafında oluşturduğu Heliosfer ismi verilen tabakanın da içinden geçtiği ve hatta Heliosfer'u terk etmek üzere olduğu anlaşıldı.

Voyager 2 eğer ışık hızıyla hareket ediyor olsaydı, Mars'a ulaştığında sesleri ve verileri bize iletmesi sadece 15 dakika sürecekti. Şu an ise tam 16,5 saat sürüyor. Çok uzun bir mesafe kat ederek, geçtiğimiz Kasım ayında Dünya'ya gelmeyi başaran bu sinyaller, Voyager 2'nin resmi olarak artık yıldızlararası mesafelerde seyredeceğini ispatlamış oldu.

3D’s Max Mimari Programları Başlıyor

Vektörel Bilişim tarafından profesyonelce tasarlanmış müfredatımızda sizde mimarlıkta hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek çizimlerle fark yaratın.

After Effects ile Hayatını Renklendir

Video Editing Kursu Vektörel Bilişimde Devam ediyor

Web Tasarımı ve Kodlama

Web Sitesi tasarımlarında nelere dikkat edilmelidir?

SolidWorks Programı Genel Bakış.

SolidWorks Programına Genel Bir Bakış Yapıyoruz.

İleri Excel ile Zamandan Tasarruf Edin

Her Sektörün ihtiyacı , olmazsa olmazı excel, ileri excel

Güncel Müfredatıyla Cisco ( CCNA) Eğitimi Şubat Ayında Başlıyor !

Cisco'nun güncel müfredatını şubat ayında Vektörel Bilişimde almaya hazır olun. Yeni sınav programına uygun eğitimde Cisco cihazlarının olduğu laboratuvarda eğitim şubat ayında başlıyor.

Java & Android Eğitimi Başlıyor !

Java & Android eğitimi alarak Java tabanlı Android yazılımlar gerçekleştirmek artık daha da kolay.Vektörel Bilişimde 180 Saat bu eğitimi al ve yoluna devam et !

Grafik Tasarım Eğitiminde Hafta İçi Gündüz Seanslarımızla Sizlerleyiz

Tasarımlarınıza ve Hayallerinize Dünya Standartlarıyla Yön Verebileceğiniz Grafik Tasarım Eğitimlerimiz Başlıyor

Catia Eğitimlerimiz Başlıyor.

Endüstriyel ürünlerin tasarım, analiz ve imalatını hızlı, kolay ve güvenilir kılan CATIA program eğitimi başlıyor.

Video Editing - Montaj

Video Editing - Montaj ile Hayalinizdeki videoyu kendiniz oluşturun.

top