İletişim
0312
232 60 65
Uzaydan Dünya'ya Mesaj
15.12.2018
Uzaydan Dünya'ya Mesaj

Tam 41 yıl önce uzaya gönderilen Voyager 2 aracı, bugün dünyadan yaklaşık 18 milyar kilometre uzaklıkta, saniyede 17km.hızla yolculuğuna devam ediyor. İnsanlığın, uzayın derinliklerinde ki kulağı olan araç topladığı ses kayıtlarını da, Avustralya'da yer alan görevli ekibe iletiyor. NASA'nın şimdiye kadar gerçekleştirmiş olduğu en uzun soluklu görev alan Voyager 2 görevi, önümüzdeki senelerde de uzayın derinliklerinde yol almaya devam edecek.

Bu uzay aracı karşılaştığı solar rüzgarları, yüksek enerjili plazma taneciklerini, yaşadığı yörüngesel değişiklerin hepsini algılayıp, kaydedebilecek fonksiyonlara sahip. Antenlerinin hala zarar görmemesi ve işlevsel durumda olmasının sayesinde de, NASA'nın dünyanın birçok yerinde bulunan, farklı merkezlerine hala bilgi gönderimi yapabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Avustralya'da ki merkezde çalışan bilim adamları, Voyager 2'den değişik sinyaller almaya başladılar. İlk etapta bu sinyallerin ne olduğuna anlama veremeyen araştırmacılar, radyo dalgalarını görsel hale getiren bir teknoloji ile, gelen verileri anlamlandırmaya çalıştılar. Bu çözümleme işlemi tamamlandıktan sonra ise şaşırtıcı bir şekilde Voyager'ın kendileriyle konuştuğunu ifade ettiler.

Gelen sinyaller oldukça zayıf olduğundan dolayı, bu konuşmayı çok yavaş bir konuşma şeklinde tanımlayan gözlemciler, aracın içerisinden geçtiği solar rüzgarların seslerini ilettiğini fark ettiler. Bunun yanı sıra, Güneş'ten çıkan yüklü taneciklerin, Güneş sistemimizin etrafında oluşturduğu Heliosfer ismi verilen tabakanın da içinden geçtiği ve hatta Heliosfer'u terk etmek üzere olduğu anlaşıldı.

Voyager 2 eğer ışık hızıyla hareket ediyor olsaydı, Mars'a ulaştığında sesleri ve verileri bize iletmesi sadece 15 dakika sürecekti. Şu an ise tam 16,5 saat sürüyor. Çok uzun bir mesafe kat ederek, geçtiğimiz Kasım ayında Dünya'ya gelmeyi başaran bu sinyaller, Voyager 2'nin resmi olarak artık yıldızlararası mesafelerde seyredeceğini ispatlamış oldu.

Yazılım Kursu 20.06.2019
Yazılım Kursu

Yazılım Kursu tavsiyelerinde en önde olan kurum Vektörel Bilişim olarak görünüyor. C# Kursu ile başlanan yazılım kursu 200 Saat’lik süre içinde Tam Öğrenme Modeli ile MSSQL Kursu ile devam eder. Ardından ASP.NET Kursu ve MVC Kursu Web Service konuları ile son bulur.Dersler videolar ile kayıt edilir.

Yurt Dışında Mimarlık için Revit Kursu

İnsanlar Emeğinin Karşılığını Dövizle Kazandıran Ülkelerde Aramaya Başladı Ve Böylelikle Yurt Dışında Mimarlık İstiyorum Diyenler İçin Revit Programı En başta Gelen Programlardan Biri Oldu.

Uzaydan Dünya'ya Mesaj

Voyager-2, Yıldızlararası mesafeye ulaşmaya cüret eden ikinci araç oldu. Avustralya'da konuşlanmış bir ekip ise, aracın yaptığı uzak mesafe aramalarını dinlemeye başladı.

Bilgisayarı Olan Herkesin Microsoft'u Hackleyebileceği Bir Açık Kapatıldı

Microsoft Outlook, Microsoft Market ve Microsoft Sway hesaplarının tamamını tehdit eden bir açık kapatıldı.

Microsoft'dan İyi Haber! Visual Studio 2019 Geliyor

Microsoft’un başarılı geliştirici aracı Visual Studio, 2019 versiyonu ile yeniden geliyor.

Yazılım Kursu Ankara da Yeni İş Bulmada Çok Etkili

200 Saat süren Yazılım Eğitimi içerisinde C Sharp Kursu, ASP.NET Kursu, MVC Kursu, MVC Core Kursu, .NET Framework Core Kursu, HTML5 Kursu, CSS Kursu, JavaScript Kursu, JQuery Kursu, WPF Kursu ile yeni teknolojiler ile kursiyerler daha kolay iş bulabilmektedirler.

Programcılık Sertifikası Alacakların Dikkatine

Programlama MEB sertifikası ile ilgili sorunlar için Öz-Kur-Der'den yapılan açıklamalar. Bu sınava girecek kişiler lise mezunu olmak zorundadır.

Teknoloji İle Değişen İş Olanakları

Günümüzde teknolojik gelişimler, bireysel açıdan takip edilemez noktalara doğru yol alırken, değişen teknolojik yapılar ile yeni ve güzel kazançlar getiren iş olanakları ortaya çıkıyor ve gün geçtikçe de çıkmaya devam edecek.

Autodesk Abonelik Dönüşüm Hareketi

Autodesk firması, abonelik dönüşümünde gelinen aşama ile kullanıcılarına yeni kolaylıklar sunacağını açıkladı.

Dikkat Çekmek! 06.10.2015
Dikkat Çekmek!

Grafik Tasarımcı yaratıcı olmalı,güçlü tasarımlar oluşturmalı,güncel hayatı takip ederek sektörel bilgiye sahip olmalı ve en önemlisi tasarımları dikkat çekmeli...

top