)
İletişim
0312
232 60 65
15.02.2021 İşletim Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
İşletim Sistemi, uygulama ile donanım arasındaki bağlantıyı sağlamakta önemli bir yere sahiptir.
İşletim Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İşletim Sistemi, kullanıcıların komutlarını donanıma ileten katmandır. Bilgisayar, telefon , tablet gibi aktif olarak kullandıgımız bir çok cihaz işletim sistemi ile çalışmaktadır. İşletim sistemini temelde 3'e ayırmak mümkündür. Bunlar; Unix, Gnu/Linux ve Microsoft Windows'tur.

Unix 1978 yılında ivme kazanmıştır. Berkley Üniversitesi tarafından geliştirilen Unix , FreeBSD, OpenBSD, NetBSD alt yapısında kullanılmaktadır.  GNU/LİNUX ise iki kavramın birleşiminden oluşmaktadır. GNU, 1983 yılında Richard Stallman tarafından, Linux ise Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. GNU/Linux açık kaynak kodlu ve özgür bir platforma sahiptir.

Windows ise Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Günümüze kadar bir çok versiyonu ortaya çıkmış olmakla beraber günümüzde kullanılan Windows 10'dur.

Görüldüğü üzere, işletim sistemi bilgisayar , cep telefonu ortaya çıktığından beri önemli bir yere sahip olmuştur. Bu 3 işletim sisteminin yanı sıra bir çok işletim sistemi mevcuttur. Solaris, Blackberry, Mac bunlardan bir kaçıdır.
 

 

Bosch ve Microsoft'tan İş Birliği

Bosch ve Microsoft otomobil yazılımı için iş birliğine gireceğini duyurdu. Bu iş birliğinin amacının araç yazılımı geliştirilmesini sağlamak, kullanımı kolaylaştırmak olarak açıklandı.

Vektörel Bilişimde %100 Canlı AutoCAD Eğitimi

Vektörel Bilişim tarafından profesyonelce tasarlanmış müfredatımızda sizde mimarlıkta hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek çizimlerle fark yaratın.

Microsoft, Office Yeni Sürümünü Duyurdu!

Microsoft Office programlarının 2021 sürümünün çıkacağını duyurdu. Bu sürümle beraber hayati değişiklikler olmasa da bir kaç ara yüz değişikliğinin olacağı belirtildi.

Mart Ayı Kampanyası !

Mart Ayında Kademeli Olarak Eğitimlerde Açılıyor !

Bir Eğitim Alana Bir Eğitim Hediye !

Vektörel Bilişim Bilgisayar Eğitim Merkezi'nde bir eğitim alana bir eğitim hediye ediliyor. Kursiyerleri daha donanımlı hale getirmek ve sektöre hazırlamak için istediği bir eğitim ücretsiz olarak öğrenciye veriliyor!

E - Ticaret Nedir ? 22.02.2021
E - Ticaret Nedir ?

Dijitalleşmenin ön planda olduğu bu yıllarda E-Ticaret Nedir Sorusu Büyük İlgi Görüyor

Mobil Cihazlarda AutoCAD

Her yere AutoCAD'in gücünü götürün!

Revit Architecture 19.02.2021
Revit Architecture

En Çok Tercih Edilen Revit Architecture Vektörel Bilişim'de Alanında Deneyimli Uzman Kadromuzdan Alın.

En Popüler İşletim Sistemleri

Windows İşletim Sistemi en popüler işletim sistemi olarak yerini koruyor. Ancak İkinci popüler sırada yer alan işletim sisteminde değişiklik mevcut.

Unity Eğitimi Nedir?

Unity Technologies tarafından geliştirilen Unity, son dönemde en gelişmiş oyun motorudur.

top